U Doboju je promovisana knjiga “Sveti mučenici zvorničko-tuzlanski” autora protonamjesnika Nemanje Eraka i jereja Branislava Nedića, koja govori o stradanju srpskog naroda i sveštenika Eparhije zvorničko-tuzlanske od Prvog svjetskog do Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Erak je rekao novinarima da je ovo djelo nastalo na prijedlogu za kanonizaciju Svetih mučenika zvorničko-tuzlanskih i predstavlja prvi zbornik u koji su objedinjeni svi tekstovi o činjenicama i događajima.

On je naveo da prvi dio knjige govori o grupnim stradanjima Srba i počinje opisom srpskog mučeništva u dobojskom logoru 1915. godine, a završava Sijekovcem 1992, dok drugi dio piše o pojedinačnom stradanju sveštenstva zaključno sa mučenikom, djetetom Slobodanom Stojanovićem iz Donje Kamenice kod Zvornika.

Erak je poručio da, ako ne bude zapisano ostaje zaboravljeno, te služi kao opomena budućim generacijama s obzirom na to da je većina dželata nastavila da se slobodno kreće ne poginjući glave nad preživjelim stradalnicima koji su glave gubili samo zato što su pravoslavni Srbi.

Zbog postojanja fenomena zaborava kod Srba, koautor Branislav Nedić je kao ideju kojom su se rukovodili tokom nastanka ovog djela naveo da se opisom i konkretnim primjerima i načinima stradanja prenese svijest o veličini i kontinuitetu srpskog stradalništva kroz istoriju.

U tom kontekstu Nedić je za dobojski logor, koji je austrougarska vlast formirala 1915. godine i u kojem je stradalo više od 45.000 Srba, rekao da je bio nagovještaj onoga što će se desiti Srbima kasnije u Jasenovcu.

Nedić je istakao da upravo mučeništvo dobojskih logoraša i podignuti krst iznad Spomen-kosturnice kod Hrama Svetih apostola Petra i Pavla razobličava to prividno dobro Austrougarske monarhije i jedne centralnoevropske civilizacije.

“Kada odete danas u Beč i Budimpeštu, to su divni veliki gradovi sa velelepnom arhitekturom. Da ne govorimo o kulturnom nasljeđu, svemu dobrom civilizacije zapadne kulture koju su donijeli, ali sve to se razobličava u onom krstu koji simbolizuje tih više od 45.000 ljudi koji su mučeni i stradali na ovoj dobojskoj zemlji, upravo u ovom 20. vijeku, vremenu napretka i evropske civilizacije, znamenite kulture te velike imperije Austrougarske monarhije za koju i dan danas možete čuti da je neka preteča Evrope, u kojoj je toliko naroda bilo pod jednim krovom, kao danas u EU”, rekao je Nedić.

On je ponovio da pogled na krst dobojskih interniraca razobličava svu laž o takozvanom napretku i dobru.

Sveti arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve je u maju 2022. godine prihvatio prijedlog kanonizacije, koji je podnio NJegovo visokopreoveštenstvo mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije, i ustanovio praznik Svetih mučenika zvorničko-tuzlanskih, koji se proslavljaju 8. juna.

Promocija je održana sinoć u dobojskom Centru za kulturu i obrazovanje, u organizaciji sveštenstva dobojskih parohija. 

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA