Udruženje “Kulturno sklonište” iz Doboja potpisalo je ugovore o saradnji sa kragujevačkim Foto-klubom “Apolo” i Muzejom bicikala i pop kulture “20 cola” iz Kragujevca.

Ugovore su u Doboju potpisali Marija Miljanović u ime Udruženja “Kulturno sklonište” i profesionalni fotograf i grafički dizajner Marko Stamatović u ime kragujevačkog Foto-kluba i Muzeja.

Miljanovićeva je rekla Srni da očekuje plodonosnu saradnju u narednom periodu jer je dobojsko udruženje ove godine partner Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske u projektu “Kultura čitanja” i okuplja interdisciplinarne umjetnike ovog grada.

Stamatović je nakon potpisivanja ugovora održao predavanje o njegovoj foto-monografiji “Slovenski krug”, koja prikazuje staroslovensko shvatanje života i smrti kroz četiri godišnja doba, a za koju je 2019. godine dobio nagradu za najbolju foto-monografiju na Sajmu knjiga u Beogradu.

On je rekao da je ovaj projekat lijep primjer mladima da u umjetnosti mogu realizovati ono što žele, ali da za to moraju da “stisnu petlju” i da rade timski.

Stamatović je pojasnio da je cilj njegovog trogodišnjeg projekta “Slovenski krug” bio da upotrebom modernih tehnologija kroz tradicionalan način fotografisanja, sa što manje digitalnih intervencija, predstavi nešto najljepše što Srbija ima – tradiciju i prirodne ljepote.

Prema njegovim riječima, svi kostimi su autentični i ručno izrađeni od prirodnih materijala kojima je prethodilo istraživanje etno-motiva, tako da je kostim boginje jeseni rađen od više od 4.000 prirodnih listova trajao svega dva dana, koliko je trajalo snimanje seta, dok je izrada dvije haljine boginje proljeća od prirodne i sušene presovane trave trajala nekoliko mjeseci.

“Sam stvaralački proces je težak ali je rezultat prelep”, rekao je Stamatović i dodao da je za snimanje četiri seta o četiri godišnja doba koristio i četiri različite lokacije koje bi karakterno odgovarale tematici, ali i predstavile ljepotu Srbije, počevši od planine Bešnjaja, izvora rijeke Grze, Đavolje Varoši, Kopaonika.

On navodi da je ponosan što je realizacijom ovog projekta, za koji kaže da je timski rad, bio u prilici da vidi kako njegovi mladi učenici umjetnički sazrijevaju, istražuju, postaju radoznali, željni znanja i ponosni na svoju kulturu i tradiciju, a sve to i treba da bude cilj umjetnika kako bi dali vjetar u leđa mladima.

Stamatović kaže da je zadovoljan i što su izložbu i foto-monografiju o “Slovenskom krugu” mogli da pogledaju posjetioci u gotovo cijelom svijetu i da se upoznaju o onom najljepšem o Srbiji, što je potvrđeno i mnogobrojnim svjetskim nagradama.

Stamatović je, kao profesionalni fotograf i dobitnik brojnih priznanja uključujući i nagradu UN i Alijanse civilizacija za fotografiju godine za 2011, govorio i o fotografiji danas koja je, zahvaljujući digitalnim aparatima, postala pristupačna gotovo svima a za njen nastanak uz određene aplikacije foto-aparati nisu ni potrebni.

“Postavlja se generalno pitanje – šta je, u stvari, autorska fotografija, šta je to što možemo da predstavimo kao naše lično delo, odnosno gde se završava fotografija a počinje dizajn”, naveo je Stamatović.

On je rekao da danas mladima pokušava da pojasni da posjedovanje foto-aparata ne znači da su i fotografi, kao i da pri tome miješaju svoju stručnost u fotošopu, kao digitalnoj laboratoriji.

“Kvantitet nije kvalitet, tako da se i kič izgubio u svoj toj priči”, poručio je Stamatović i dodao da se od njega kao saradnika američkog “Nešnal džiografika” zahtijeva da dostavi fotografiju bez intervencije na njoj ni za jedan piksel.

Isto tako, ocjenjuje da su društvene mreže, za koje se smatralo da će imati pozitivan preokret u fotografiji i umjetnosti uopšte, nažalost, postigle kontraefekat.

Predavanje o “Slovenskom krugu” održano je tokom trodnevne posjete Stamatovića i delegacije od 10 umjetnika i profesora iz Kragujevca, koja je završena danas. 

Foto: Facebook/Kulturno sklonište

Izvor: SRNA