„Položaj i status organizacija koje okupljaju osobe sa invaliditetom” – naziv je okruglog stola održanog u Doboju sa koga je poručeno da je cilj da se u narednom periodu ove organizacije proglase od posebnog interesa na lokalnom nivou. To znači da bi dobili posebnu stavku u lokalnom budžetu.

Na području Doboja postoji osam organizacija koje okupljaju osobe sa invaliditetom. Neke su više, a neke manje aktivne u skladu sa finansijama. Nevladine organizacije – pod ovim nazivom su u stavci gradskog budžeta. Pola miliona iz gradskog budžeta planirano je za njih i ostale nevladine organizacije. Ipak, oni žele posebnu stavku, da im se godišnje iz lokalnog bužeta izdvajaju sredstva dovoljna za normalno funkcionisanje udruženja.

Arhitektonska pristupačnost, obrazovanje i zapošljavanje – ovo su uvijek gorući problemi sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom. Doboj je pozitivan primjer zapošljavanja ljudi koji pripadaju ovoj populaciji stanovništva. Imaju ih 13 zaposlenih u Gradskoj upravi. Da je osobama sa invaliditetom teško doći do posla potvrdila je Jelena Mišić, koja je završila fakultet. Diplomirala je prije 12 godina. Prvo radno iskustvo je stekla u nevladinom sektoru 2016, a od 2019. godine radi u Petrovu pri Centru za kulturu, inofrmisanje i sport. Vrlo teško do zaposlenja dolaze osobe sa invaliditetom koje žive u ruralnim sredinama, jer im je otežan dolazak u grad.

Od 80 članova teslićkog Udruženje slijepih i slabovidnih troje je zaposleno. U ovom Udruženju imaju ideju za projekat čijom bi realizacijom zaposlili osobe sa invaliditetom, koji se nalaze na birou za zapošljavanje.

Pomaka ima i sa arhitektonskom pristupačnošću naročito kada su pitanju zdravstvene usluge. Sa novom Bolnicom u Doboju unaprijeđene su zdravstvene usluge za osobe sa invaliditetom, jer je novi objekat u potpunosti pristupačan za njih.

Opširnije u prilogu:

Foto: rtvdoboj.org

RTV Doboj