Istraga u fazi glavnog pretresa ne može se voditi i nemoguće je, nedopušteno, nezakonito provoditi i dostavljati sudu nove dokaze, koji je dužan da odbije takav prijedlog tužilaštva izjavio je Srni advokat iz Doboja Siniša Mikić.

Komentarišući nedavno ročište pred Sudom BiH u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, Mikić je naveo da je tužilaštvo eventualno u fazi istrage moglo donijeti naredbu o proširenju istrage ali nikako da se vodi istraga u fazi glavnog pretresa, jer je to nezakonito.

On tvrdi da se ne može voditi istraga u fazi glavnog pretresa jer se time ugrožava pravo odbrane, pravo na pravično suđenje i ugrožavaju se prava optuženika s obzirom da nije na to pripremljen.

Mikić je pojasnio da se istraga otvara pomoću procesnog akta tužilaštva koji se zove naredba o sprovođenju istrage, u okviru toga određuje se šta će biti predmet istrage i u kojem obimu će se to istraživati.

“Tada se istražuje, odnosno sprovode sudski dokazi tužilaštva. Tužilac saslušava svjedoke, prikuplja materijalne dokaze, naređuje vještačenja i to se sve završava”, izjavio je Mikić.

Prema njegovim riječima, kada se istraga završi sljedeća radnja je optužni akt ili naredba o obustavljanju istrage.

Kada se pred sudom vodi postupak, Mikić kaže da se u tom slučaju provode svi dokazi tužilaštva koji su prikupljeni tokom istrage i tužilaštvo je ograničeno tim dokazima koje je provelo u istrazi.

“Nemoguće je, nedopušteno i nezakonito provoditi i dostavljati nove dokaze, jer su ti dokazi apsolutno nemogući da se izvode i sud je dužan da odbije takav prijedlog tužilaštva jer takva sudska praksa je zauzeta pred svim redovnim sudovima u BiH”, rekao je Mikić.

On je naveo da se tokom prakse susretao sa slučajevima kada je tužilac imao slične namjere, ali je Osnovni sud u Doboju odbijao da se provede takav dokaz u više predmeta, te da to uopšte više nije upitno procesno pravno pitanje ili sudska praksa i poručio da je to stav zakona.

“Ni tužiocima okružnih tužilaštva više ne pada na pamet da to rade jer su svjesni da im to sudovi ne dozvoljavaju”, rekao je Mikić,

Mikić je istakao i da po Zakonu o krivičnom postupku tužilac dokazuje svoje dokaze i činjenice na osnovu originalnih dokaza ili ovjerene fotokopije, da eventualno mogu biti neovjerene fotokopije ukoliko je saglasna odbrana, ali intencija zakonodavca je da se dokazuje na osnovu originalnih dokaza.

“To je zauzet stav u sudskoj praksi u kojoj se primjenjuje zakonska norma koja to propisuje”, izjavio je Mikić.

On kaže da se na ročištu u Sudu BiH prisustvovalo drastičnom primjeru kršenja zakonske odredbe o originalnosti dokaza, navodeći da se za takav dokaz eventualno trebalo obratiti arhivama Bih ili UN i tražiti zvaničan dokument i na osnovu toga priložiti ga kao dokaz.

“Dovoljno je samo da odbrana kaže da nisu saglasni sa tim i sud to ne može prihvatiti kao dokaz”, zaključio je Mikić. 

Foto: srna.rs

Izvor: SRNA