Boračka organizacija Doboj oštro je osudila hapšenje bivših pripadnika Vojske Republike Srpske /VRS/ iz Zvornika, ocijenivši da je to nastavak pritiska na Srbe i pristrasnosti pravosuđa koje na ovaj način kreira javno mnjenje da su Srbi zločinci, a muslimani žrtve u proteklom ratu.

Predsjednik Skupštine Gradske boračke organizacije Doboj Petar Tubić rekao je da posljednje hapšenje u Zvorniku predstavlja nastavak pravnog nasilja nad Srbima i ignorisanje srpskih žrtava.

“Tužilaštvo i Sud BiH ne pokreću ili do beskonačnosti odlažu predmete protiv muslimanskih ratnih zločinaca”, izjavio je Tubić Srni.

Prema njegovim riječima, licimjerstvo nad pravdom i srpskim žrtvama najbolje se ogleda u tome što je jedan takav predmet za Tužilaštvo BiH i, poslije 12 godina otkako su ga preuzeli u svoju nadležnost, samo “u fazi istrage”.

On je na primjeru Doboja istakao da ni poslije 30 godina nema optužnice za 99 smrtno stradalih civila i 399 ranjenih tokom granatiranja ovog grada od takozvane Armije BiH, iako su poznata imena zločinaca, a dobojska policija je dostavila izvještaj pravosuđu.

Tubić je podsjetio da je samo tokom aprila 1994. godine u Doboju četvoro mladih civila ubijeno, a pet je teško ranjeno prilikom granatiranja užeg dijela grada sa položaja takozvane Armije BiH.

Zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a u vezi sa granatiranjem Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine, Okružni sud u Doboju potvrdio je ranije optužnicu dobojskog Okružnog tužilaštva protiv bivšeg komandanta takozvane Armije BiH DŽemala Jukana /65/.

Jukana optužnica tereti da je kao komandant 221. brdske brigade Gračanica, 10. avgusta 1995. godine naredio da se iz protivavionskog mitraljeza gađaju kolone autobusa koje su se kretale iz Doboja prema Ozrenu. Tom prilikom u autobusu je smrtno stradao civil.

Istog dana, prilikom granatiranja dobojskog mjesta Boljanić, jedan od projektila je pogodio ženu koja je od zadobijenih povreda preminula na licu mjesta.

Okružno javno tužilaštvo u Doboju je i u ranijem periodu vodilo istragu protiv osam lica čiji su inicijala A.N, B.H, M.H, Š.A, S.DŽ, H.I, A.M. i B.M, ali je postupak prema odluci Suda BiH iz 2012. godine proslijeđen Tužilaštvu BiH.

Iz dobojske Policijske uprave i tamošnjeg Okružnog javnog tužilaštva Srni je ranije rečeno da su Tužilaštvu BiH na postupanje dostavljeni izvještaji o zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima protiv civilnog stanovništva, koji se odnose na granatiranje užeg i šireg područja grada Doboja, a obuhvataju i visokopozicionirane oficire takozvane Armije BiH.

Iz Policijske uprave Doboj su naveli da su 26. decembra, 1995. godine dobojskom Okružnom javnom tužilaštvu podnijeli krivičnu prijavu protiv devet lica zbog postojanja sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a 13. novembra 2001. godine i poseban izvještaj kao dopunu prethodne krivične prijave protiv jednog lica.

Ovom tužilaštvu je 30. marta 2012. godine podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv jednog lica zbog postojanja sumnje da je počinilo krivična djela zločini protiv čovječnosti.

Dobojska policija je 15. decembra 2017. godine Tužilaštvu BiH podnijela izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv jednog lica zbog postojanja sumnje da je počinilo krivično djelo zločini protiv čovječnosti.

Iz Okružnog tužilaštva u Doboju naveli su da su ranije vodili istragu po podnesenoj krivičnoj prijavi protiv ukupno osam lica čiji su inicijali A.N, B.H, M.H, Š.A, S.DŽ, H.I, A.M. i B.M, zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a u vezi sa granatiranjem Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine.

Osumnjičeni se terete da su u svojstvu komandira i članova štaba vojnih formacija takozvane Armije BiH planirali, izdavali naredbe, odnosno učestvovali u donošenju odluka o izdavanju naredbi neselektivnih artiljerijsko-raketnih napada na gradsko jezgro i civilne ciljeve u Doboju i njegovoj okolini, usljed kojih je smrtno stradalo i ranjeno više lica, te pričinjena znatna oštećenja na stambenim i drugim objektima.

Predmet je, u skladu sa obavezama iz Strategije za rad na predmetima ratnih zločina u BiH, dostavljen na pregled i ocjenu Sudu BiH, koje je rješenjem od 10. januara 2012. godine, predmet proslijedio Tužilaštvu BiH.

Iako je od preuzimanja predmeta prošlo mnogo godina, iz Tužilaštva BiH su ranije odgovorili Srni da vode istragu u predmetu granatiranja Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine.

Tada su naveli da je predmet u “fazi istrage”, da se saslušava veliki broj svjedoka i prikuplja brojna materijalna dokumentacija, nakon čega će uslijediti donošenje jedne od tužilačkih odluka.

Foto: rtvdoboj.org

Izvor: SRNA