Predškolske ustanove i osnovne škole u Republici Srpskoj, koje žele da se uključe u program pripreme djece u godini pred polazak u školu, treba da dostave dokumentaciju resornom ministarstvu do 31. oktobra, a program će biti organizovan od 2. marta do 29. maja 2020. godine.

Načelnik Odjeljenja za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske Nataša Cvijanović rekla je Srni da će program biti realizovan radnim danima u trajanju od po tri sata.

“U skladu sa Pravilnikom o uslovima i načinu realizacije programa za djecu u godini pred polazak u školu, koji je stupio na snagu u julu, a kojim je detaljnije uređeno pitanje realizacije ovog programa, poziv je ustanovama ove godine upućen ranije nego prethodnih kako bi se unaprijedio proces pripreme”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je pojasnila da je Pravilnikom propisano da Ministarstvo prosvjete i kulture najkasnije pet mjeseci prije početka realizacije programa obavještava jedinice lokalnih samouprava, predškolske ustanove i osnovne škole o uslovima i načinu izbora predškolskih ustanova i osnovnih škola u kojima će program biti realizovan.

“Program za djecu u godini pred polazak u školu odnosi se na mališane koji nisu obuhvaćeni nekim oblikom predškolskog vaspitanja i obrazovanja i koji nisu pohađali cjeloviti razvojni program, a koji u narednoj školskoj godini stiču uslove za polazak u prvi razred osnovne škole”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je program za djecu u godini pred polazak u školu ove godine bio organizovan u 39 predškolskih ustanova i 74 osnovne škole.

“Programom, u ukupno 204 vaspitne grupe, bilo je obuhvaćeno 4.349 djece ili 47 odsto ukupnog broja djece koja su u septembru krenula u prvi razred na području Republike Srpske. S obzirom da iz godine u godinu bilježimo sve veći broj djece koja pohađaju ovaj program, očekujemo da će ovogodišnji broj djece premašiti prošlogodišnji”, kaže Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, programom za djecu u godini pred polazak u školu, osim podsticanja i razvijanja svijesti roditelja o važnosti ranog učenja za rast i razvoj djece, postignut je i dugoročno planirani cilj – povećanje stope uključenosti djece predškolskog uzrasta u neki od oblika organizovanog vaspitno-obrazovnog rada.

“Ovaj program predstavlja značajan doprinos stvaranju povoljnijih uslova za veliki broj djece kojima je uskraćeno stimulativno i povoljno okruženje za razvoj i učenje. Osim što podstiče kvalitetan razvoj djeteta i olakšava početak obaveznog školovanja, pruža podršku roditeljima u njihovoj ulozi”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je precizirala da je od 2011. godine, na osnovu obezbijeđenih 2.890.458 KM, kroz ovaj program prošlo 37.629 djece uključenih u 1.628 vaspitnih grupa.

“Ministarstvo nastoji svojim aktivnostima da zagovara potrebu uključivanja djece u predškolski program i osvijesti roditelje i društvo u cjelini o značaju ranog učenja. Tako se nastoje, u saradnji sa jedinicama lokalnih samouprava, nevladinim organizacijama i drugim ustanovama kao što su škole, obezbijediti sredstva za povećanje obuhvata djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, naročito djece iz marginalizovanih grupa”, naglasila je Cvijanovićeva. 

Foto: rtrs.tv

Izvor: RTRS

Prethodni članakTeniski savez BiH: Miodrag Marković novi predsjednik
Naredni članakFZO RS: Omogućeno povezivanje dana privremene nesposobnosti za rad