Soccer Football - La Liga Santander - Atletico Madrid vs Leganes - Wanda Metropolitano, Madrid, Spain - February 28, 2018 Atletico Madrid’s Antoine Griezmann celebrates scoring their fourth goal with team mates REUTERS/Juan Medina

Fudbaleri Atletiko Madrida i Olimpika iz Marseja plasirali su se u finale Lige Evrope eliminisavši Arsenal, odnosno Salcburg.

U derbiju runde Atletiko je minimalnom pobedom na svom terenu, golom Dijega Koste u nadoknadi prvog poluvremena, ostavio Arsenal bez šanse da se izbori za Ligu šampiona.

Tako se legendatni menadžer “Tobdžija” Arsen Venger oprostio od Evrope porazom u Madridu.

U međuvremenu, Salcburg je sjajnom igrom u drugom poluvremenu nadoknadio dva gola zaostatka iz Marseja, ali je Olimpik postigao gol u produžetku (2:1) posle nepostojećeg kornerapa se plasirao u prvo finale u Evropi posle 14 godina. i izborio dodatnih pola sata igre.

Atletiko je opravdao status favorita u napetom revanšu sa Arsenalom na Vandi Metropolitano. Vodila se žestoka i čvrsta borba dva tima u prvih pola sata, nije bilo previše uzbuđenja, a onda je u drugom minutu nadoknade vremena Atlertko poveo.

Antoan Griznam je poslao savršen pas u prazan prostor, Dijego Kosta je kao i uvek fantastično pratio situaciju i u pravom trenutku utrčao u kazneni prostor, a onda uprkos Beljerinu “na leđima” rutinski savladao Ospinu.

U drugom delu meča oba tima su na periode preuzimala inicijativu i konkretno pretila, Kosta i Grizman su često bili u kaznenom prostoru Arsenala, ali su defanzivci “tobdžija” presecali svaki završni pas.

S druge strane, Jan Oblak je paradom sprečio Granita Džaku da izjednači sredinom drugog poluvremena, da bi sreća nedostajala Henrihu Mhitarjanu da sa distance savlada slovenačkog golmana.

U samoj završnici Arsenal nije uspeo da bar unese dramu na Vandi, Atletiko je iskontrolisao meč i zasluženo izborio plasman u finale LE.

Salcburg – Marsej 2:1 (prvi meč 0:2)
Aidara 53, Sar 65ag – Rolando 116

Salcburg: Valke – Ulme, Ćaleta-Car, Andre Ramaljo, Lajner – Beriša, Samaseku, Šlager (Minamino 84′), Haidara – Gulbrandsen (Hvang 68′), Dabur
Marsej: Pele – Amavi, Luiz Gustavo, Rami, Sar – Sanson, Lopes (Zambo 66′) – Okampos, Paje, Tovan – Žermen (Enži 84′)

Tako je londonski klub drugu sezonu u nizu ostao bez plasmana u Ligu šampiona, jer je daleko i od četvrte pozicije u LE.

Istovremeno, legendarni menadžer tima Arsen Venger je poražen u svojoj poslednjoj utakmici u Evropi na klupi Arsenala.

Izgledalo je da će Marsej rutinski odraditi revanš u Salcburgu i plasirati se u finale. Francuzi su potpuno kontrolisali meč u Austriji i često pretili golu domaćina.

Na početku drugog poluvremena Okampos i Žermen propuštaju dve idealne prilike za vođstvo i verovatno “overu” finala, a onda je usledila surova kazna.

Amadu Aidara fantastičnim solo-prodorom prolazi kompletnu odbranu Olimpika i donosi Salcburgu vođstvo u 53. minutu.

Ovaj gol dao je “krila” domaćim igračima koji kreću furiozno ka golu Marseja i desetak minuta kasnije stižu do 2:0 i poravnanja ukupnog rezultata.

Nakon šuta Šlagera lopta pogađa Sara koji vara svog golmana Pelea i Austrijanci se vraćaju u potpuni egal. Usledila je dramatična završnica u kojoj oba tima propuštaju po jednu dobru priliku, pa su usledili produžeci.

Zapretili su i Salcburg i Marsej u prvom, ali nije bilo preterano mnogo uzbuđenja. Očekivala se još mirnija završnica i penala, ali pet minuta pre kraja Francuzi dobijaju nepostojeći korner nakon koga Ronaldo glavom trese mrežu i odvodi Olimpik u finale.

Finale Lige Evrope na programu je 16. maja u Lionu. Marsej se sigurno neće osećati kao domaćin, iako se meč igra u njegovoj zemlji, zbog ogromnog rivaliteta sa lokalnim imenjakom, čiji navijači će sigurno podržati Špance.