Ni nakon četvrt vijeka od rata nije poznat tačan broj porodica u BiH, koje su izbjegle devedesetih godina, a još nisu riješile svoj status. Konferencija povodom Svjetskog dana izbjeglica, koju je u Banjaluci organizovao Republički sekretarijat za raseljena lica i PMF, je korak naprijed da to bude utvrđeno, smatraju organitzatori.
Povratak u mjesto prijeratnog prebivališta, povrat imovine i pravična naknada za uništenu imovinu. Ovo su tri prava koje izbjeglim licima omogućava aneks 7, Dejtonskog sporazuma, podsjetili su organizatori banjalučke konferencije povodom Svjetskog dana izbjeglica. Ipak, u BiH se posljednjih 25 godina akcenat stavljao na povratak, tvrde u Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije . Dokaz tome smatraju je i formiranje samo Fonda za povratak na nivou BiH.
Kada i riješi svoj status u drugom mjestu prebivališta, tu nije kraj problemima izbjeglog lica, kažu stručnjaci koji se bave ovim pitanjima. Proces prilagođavanja na novu sredinu je dug.
Koliki je broj raseljenih lica u BiH koji su devedesetih godina zbog rata napustile svoje domove,a još nisu riješile svoj status nije poznato. Pretpostavke su da ih samo u Republici Srpskoj ima nekoliko hiljada. To bi trebalo da bude utvrđeno sredinom sljedeće godine kažu u Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije.
Foto: rtrs.tv
Izvor: RTRS